همه چیز درباره مقوای بهداشتی ایرانی

بسته‌بندی محصولات پیام‌ها و رازهای زیادی را به مخاطبان منتقل می­کند. اما معمولاً مشتریان اهمیت بسته‌بندی را دست کم می‌گیرند و بدون توجه از کنار آن می‌گذرند. بسته‌بندی قدرت زیادی در پروسه تبدیل مخاطب به مشتری دارد و می‌تواند تاثیر زیادی در ناخودآگاه و خودآگاه افراد بگذارد. به‌خصوص اگر این موضوع با سلامت انسان‌ها در ارتباط باشد. برای بسته‌بندی کالاهای مختلف، از اجناس مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها انواع مقوا و مقوای بهداشتی است که معمولاً برای فست­فود و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم اهمیت مقوای بهداشتی را بررسی کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا ضمن شناخت مقوای بهداشتی استاندارد و مرغوب، با مقوای غیر بهداشتی و مشکلات ناشی از آن نیز آشنا شوید.

مقوای بهداشتی چیست؟

مقوا کاغذی ضخیم‌تر از کاغذهای معمولی است که خاصیت شکل پذیری و استحکام بالایی دارد. از مقوا معمولاً برای بسته‌بندی اقلام مختلف، ساخت کاردستی و همچنین درز بندی استفاده می‌کنند. نوع دیگری از مقوا وجود دارد که بیش‌تر برای بسته بندی مواد خوراکی به‌خصوص فست­فود و شیرینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 برای تولید مقوای بهداشتی مراحل خاصی باید طی شود که در ادامه به توضیح این موضوع می‌پردازیم. تولید کنندگان مقوای بهداشتی ابتدا با استفاده از آخال کاغذ و پوشال،خمیر مقوا را تولید می‌کنند. البته خوب است بدانید که این آخال کاغذ ابتدا توسط کارشناسان بهداشت کنترل و تایید و سپس وارد خط تولید می‌شوند. معمولا برای تولید مقوای بهداشتی مغز مقوای تولید شده را با استفاده از دستگاه‌های کاملا اتوماتیک به خشک‌کن‌های مخصوصی منتقل مینمایند. پس از خشک شدن مغز مقوا، کاغذ یا فیلم های پلیمری بهداشتی را با استفاده از چسب‌های استاندارد، به طرفین مقوا می چسبانند.

اهمیت بهداشت مقوا در فروش را بهتر بشناسید

مقوای بهداشتی معمولاً برای بسته بندی غذاهای بیرون بر مانند انواع پیتزا، ساندویچ، اسنک و انواع شیرینی‌ها استفاده می‌شود. از آن­جایی که این غذاها گرم و مرطوب هستند، باید حتما بسته‌بندی آن‌ها بهداشتی و از استانداردهای لازم برخوردار باشد. این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی در شکل‌گیری اعتبار و شناخته شدن برند شما داشته باشد و به طرز چشمگیری فروش شما را افزایش دهد. زیرا شما به‌عنوان کارفرما، مدیر رستوران یا فست­فود با انتخاب مقوای بهداشتی برای بسته‌بندی محصولات خود علاوه‌بر این‌که به مشتریان نشان می‌دهید برای سلامت آن‌ها ارزش قائل هستید، در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شوید و برای خود اعتبار و ارزش می‌سازید. بسته بندی شاید ارزان ترین بخش از زنجیره تولید مواد غذایی باشد. کسی که به بهداشت بسته بندی خود اهمیت ندهد، احتمالا از مواد با کیفیت و استاندارد هم در تولید محصول خود استفاده نخواهد کرد.

مطالب مفید برای شما:  بسته بندی پیتزا و ویژگی انواع جعبه پیتزا را بشناسید

بنابراین بهتر است اهمیت مقوای بهداشتی در فروش را دست کم نگیرید و همان قدر که نسبت به تهیه مواد اولیه برای طبخ غذا و فست­‌فود حساس هستید، نسبت به خرید و تهیه مقوا برای بسته بندی نیز حساس باشید و آن‌ها را از شرکت‌های معتبری چون اصفهان بدر تهیه نمایید.

استاندارهای لازم در تولید مقوای بهداشتی

برای تولید مقوای بهداشتی استانداردهای زیاد و مهمی وجود دارد که تولید کنندگان باید به این موارد توجه و در پروسه تولید مقوا آن‌ها را لحاظ کنند. در ادامه تعدادی از این موارد را بررسی و معرفی می‌کنیم.

  • مقوای بهداشتی معمولاً با استفاده از کاغذ باطله چاپخانه‌ها، سازمان‌ها و مراکزی از این دست تولید می‌شوند. بنابراین بهداشتی بودن محیط و شرایط نگهداری کاغذ‌ها یکی از مهم‌ترین موارد است. زیرا اگر محیط نگهداری کاغذ یا شرایط نگهداری آن غیر بهداشتی و غیر استاندارد باشد، می‌تواند انواع مختلفی از آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی (در صورتی که کاغذ‌ها با مواد ضدعفونی کننده غیر استاندارد در تماس باشند) را به همراه داشته باشد.
  • مقوا‌ها باید استحکام خوبی داشته باشند تا بتوانند به خوبی مواد غذایی مانند پیتزا را در خود نگه دارند. به این منظور استانداردهای متنوعی تدوین شده است که مهم‌ترین آن عبارت است از کمینه شقی مقوا با زاویه خمش ۱۵ درجه، کمینه مقاومت به ترکیدن، جرم پایه مقوا و…
  • در صنعت مقوا سازی برای اتصال مقواها به هم معمولاً از انواع نشاسته یا مخلوط‌های آن استفاده می‌شود. زیرا نشاسته می‌تواند توسط ریزاندامگان‌ها به‌عنوان ماده اصلی استفاده شود. بنابراین کنترل کیفیت چسب و استفاده از نشاسته مرغوب مهم است.
  • برخی از تولیدکنندگان مقوای بهداشتی از روکش پلی اتیلن استفاده می‌کنند زیرا عقیده دارند این روکش‌ها حایل میکروبی – شیمیایی هستند. اما خوب است بدانید در دسته‌بندی استانداردهای جهانی، روکش پلی اتیلن از نظر فودگرید بودن بایستی مورد آزمایش قرار گیرد. زیرا می‌تواند آلودگی‌های زیادی را به مواد غذایی و به‌خصوص فست‌فود‌هایی که دارای رطوبت هستند منتقل کند. علاوه‌بر این لایه پلی اتیلن باعث می‌شود رطوبت بیش‌تری در مقواها باقی بماند و زمانی که مقوا در تماس با مواد غذایی گرم و مرطوب قرار می‌گیرد، می‌تواند باعث فساد غذا، رشد کپک و مخمر شود.
  • یکی دیگر از مواردی که در تولید مقوای بهداشتی باید به آن توجه کرد، استفاده از مواد ضدعفونی کننده استاندارد و مناسب است‌.
    گاه دیده می شود که بعضی از کارفرمایان برای بسته‌بندی فست‌فود‌های خود از مقوای پشت طوسی استفاده مینمایند. اما خوب است بدانید که از نظر استاندارد جهانی این مقواها صنعتی و غیر بهداشتی محسوب میشوند و برای بسته بندی مواد غذایی مناسب نیستند.
  • بوی مقوا نیز یکی از مواردی است که در مقوای بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است. مقوای با کیفیت باید کمترین میزان بو را داشته باشد و بتواند بوی مواد غذایی را در جعبه حفظ کند و به طعم و مزه و کیفیت آن آسیب وارد نکند.
مطالب مفید برای شما:  داستان یک مقوای استاندارد و بهداشتی

تولید مقوای بهداشتی در ایران

مقوای بهداشتی عنصری مهم در بسته بندی مواد غذایی و بخصوص غذاهایی مانند پیتزا، انواع ساندویچ، اسنک، انواع شیرینی و خرماو گز و پولکی و نبات و رشته و… هستند. مواد غذایی اگر در محیط آلوده قرار بگیرند کیفیت خود را از دست می‌دهند و سلامت مصرف‌کننده به خطر می‌افتد. بنابراین تولید مقوای استاندارد و بهداشتی یکی از مسائلی بود که ذهن کارشناسان شرکت اصفهان بدر را به خود مشغول نمود. مدیران این شرکت در سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را در زمینه تولید مقوای استاندارد – بهداشتی آغاز کردند. این شرکت توانست دو سال پس از شروع فعالیت خود، یعنی در سال ۱۳۷۸ نشان استاندارد را از سازمان ملی استاندارد اخذ نمایند. امروزه کارخانه تولید مقوای اصفهان بدر به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولید کننده مقوای استاندارد – بهداشتی در ایران فعالیت می‌کند.

مقوای غیر بهداشتی، دشمن سلامتی مصرف کننده

مقوایی که برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود حتماً باید از نوع بهداشتی و استاندارد باشد. زیرا در غیر این صورت می‌تواند هر گونه آلودگی و میکروب را به خود جذب و آن را به بدن انسان منتقل نماید. مقواهای غیر بهداشتی معمولاً از کاغذهای باطله‌ی آلوده تولید می‌شوند . معمولاً در فرآیند تولید آن‌ها از مواد ضدعفونی کننده و گندزدایی مناسب استفاده نمی‌شود. برای چسباندن لایه‌های این مقوا از چسب‌های ارزان قیمت استفاده می‌شود. این مقواها نشان استاندارد و سیب سلامت نیز ندارند. بنابراین بهتر است از مقواهای غیر بهداشتی برای بسته بندی لوازم خانگی و صنعتی، جعبه کفش و… استفاده شود.

دانش فنی فراتر از یک استاندارد

تولید مقوای بهداشتی یک قدم بسیار مهم در صنعت بسته­ بندی مواد غذایی است. زیرا علاوه ­بر حفظ کیفیت غذا، می­تواند بستر بسیار خو­بی برای معرفی کسب و کارهای مربوطه باشد. به نوعی می­توان گفت کارفرمایان با انتخاب مقوای بهداشتی برای محصولات خود جای پای خود را در تجارت و بین مشتریان محکم می­کنند. خوب است بدانید تولید و خرید مقوای بهداشتی پایان مسیر نیست و با این کار هنوز موفقیت چندانی حاصل نشده است. گاهی تولیدکنندگان مقوا با این­که تمام استاندارهای لازم را رعایت می­کنند اما باز هم به حد اعلای کیفیت دست نمی­یابند زیرا:

مطالب مفید برای شما:  همه چیز درباره جعبه کیک و شیرینی

استاندارد یعنی حداقل قابل قبول

بهداشت، بار میکروبی و شیمیایی، بو، استحکام، وزن، جنس و تکسچر مقوا مواردی هستند که دانش فنی اصفهان بدر، مزیت جدیی را بین دیگر برندها ایجاد و اثبات می‌کند که در بازار گاهی استاندارد به تنهایی کافی نیست و دانش فنی مهم­تر از رعایت یکسری اصول و قواعد است. کارخانه مقوا سازی اصفهان بدر با داشتن دانش فنی بی­نظیر و رعایت تمام اصول و استانداردها، بهترین انتخاب برای خرید مقوای بهداشتی است. این شرکت اولین کارخانه تولید کننده مقوای استاندارد- بهداشتی در ایران می­باشد.

این مطلب در موضوع یادداشت منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *